Poznaj leczniczą moc soku z buraka czerwonego

Niezwykłe właściwości soku z buraka czerwonego

Powszechnie znany i bardzo popularny w polskiej kuchni burak czerwony kojarzy nam się głównie z zupą buraczkową lub warzywnym dodatkiem do drugiego dania. A co z sokiem z buraka? Niewiele osób zdaje sobie sprawę jak niezwykłe właściwości kryje w sobie świeży sok ze zwykłego buraka. A są naprawdę imponujące.

Właściwości soku z czerwonego buraka potwierdzone naukowo

Sok z czerwonego buraka skutecznie obniża ciśnienie krwi

Wystarczy jedna szklanka dziennie soku z czerwonego buraka, aby znacznie obniżyć skurczowe ciśnienie krwi, jak wskazuje badanie opublikowane przez magazyn Nutrition.

Wszystko za sprawą zawartych w soku z buraka azotanów, które w naszym organizmie przekształcają się w tlenek azotu. Tlenek azotu rozluźnia naczynia krwionośne i ułatwia przepływ krwi.

Wyniki innego badania wykazały, że codzienne picie soku z czerwonego buraka przez zaledwie 4 tygodnie znacznie obniżyło ciśnienie krwi w badanej grupie 68 pacjentów z nadciśnieniem tętniczym.

Poznaj leczniczą moc soku z buraka czerwonegoZdaniem profesora Amrita Ahluwalia z Uniwersytetu Queen Mary w Londynie codzienne spożywanie nieorganicznych azotanów (kryjących się np. w buraku) może być równie skuteczne w obniżeniu ciśnienia krwi co konwencjonalne leki na nadciśnienie.

Sok z buraka poprawia krążenie krwi i zapobiega powstawaniu zakrzepów wewnątrz arterii.

Dodatkowo picie soku z buraków może wpłynąć na poprawę funkcjonowania mózgu.

Azotany poprawiają cyrkulację krwi do mózgu, co ma szczególne znacznie u starszych osób, u których z wiekiem dopływ krwi do poszczególnych obszarów mózgu zmniejsza się.

Sok z buraka ma właściwości podnoszące wytrzymałość organizmu

Potrzebujesz więcej energii? A może chcesz być bardziej wydajny podczas ćwiczeń? Jest na to prosty sposób. Sok z buraka. Naukowcy z Washington University School of Medicine postanowili zbadać wpływ soku z buraka na wydajność organizmu. Osoby, które wypiły sok z buraka odnotowały znaczny przyrost energii średnio o 13% zaledwie w ciągu 2 godzin od wypicia soku. Zdaniem profesora Andrew Coggan’a, współautora badania, takie wyniki uzyskuje się po około 3 miesiącach treningów wytrzymałościowych.

Inne badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Exter w Wielkiej Brytanii potwierdza, że sok z buraków może znacząco wydłużyć trening, aż o 16%. Chcesz być wytrzymalszy? Pij sok z buraka.

Sok z buraka jest jednym z najlepszych naturalnych toników dla wątroby

Oczyszcza ją z toksyn i wspiera prawidłowe funkcjonowanie. Przy dzisiejszym stylu życia większości ludzi, sok z buraka może okazać się zbawienny, a nawet uratować od poważnych chorób. Ale to nie koniec właściwości zdrowotnych soku z czerwonego buraka.

Burak i sok z buraka może być równie skuteczne w obniżeniu ciśnienia krwi co konwencjonalne leki na nadciśnienie.

Sok z buraka zawiera kwas foliowy, potas, magnez, żelazo, witaminę A, witaminę C. Buraki są unikalnym źródłem betaniny – naturalnego silnego barwnika, który ma właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze.

To silny antyoksydant i wróg wolnych rodników, które mogą powodować groźne choroby.

Warto wspomnieć, że betanina pomaga neutralizować kwasotwórcze działanie niektórych potraw (np. mięsnych). Badania potwierdzają, że barwniki zawarte w buraku mają również właściwości przeciwzapalne.

Jak pić sok z czerwonego buraka?

Ważne! Sok z buraka powinien być wyciskany w wolnoobrotowej wyciskarce do soków (tutaj znajdziesz informację jak wybrać dobrą wyciskarkę do owoców i warzyw), aby wydobyć z niego najcenniejsze wartości i składniki odżywcze. Rekomendujemy wolnoobrotową wyciskarkę Kuvings EVO820.

Wyciskarka Kuvings EVO820 Plus z zestawem próżniowym gratis

 

 

Picie czystego soku z buraka to nie najlepszy pomysł, nie tylko ze względu na mało wyraźny smak. Sok z buraka pity bez dodatków może czasami spowodować uczucie drapania w gardle, a nawet pieczenia w żołądku.

Warto pamiętać, by w przypadku wyciskania soku z buraka dodać inne warzywo lub owoc. Dobrym połączeniem jest np. sok z buraka i marchewki czy jabłka. Dla uzyskania bardziej wyrazistego smaku można dodać odrobinę korzenia imbiru lub soku z cytryny.

Burak świetnie komponuje się również z owocami cytrusowymi jak grapefruit czy pomarańcza. Owoc granatu i burak to także bardzo smaczny duet:)

A Ty co dodałbyś do soku z buraka?

3 thoughts on “Niezwykłe właściwości soku z buraka czerwonego”

  1. KIRŁO

    Nie polecam od Gomaru! Wystarczy przeczytać skład, wszystko to jest robione z koncentratów. Fuj. Nie polecam takich popłuczyn. Samemu wyciskać, tak jak napisane jest w artykule.

  2. Mateusz

    Sok z buraków z jabłkiem firmy Gomar – zdrowy i smaczny – Polecam!

  3. Sok z buraków z jabłkiem od Gomaru jest naprawdę zdrowy a do tego mega smaczny. Polecam!

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Scroll to Top